Машинобудівний завод-гігант у Сумах досі перебуває під контролем громадян рф, – розслідування

31.07.2024

Підсанкційні власники “Сумського МНВО” хочуть зберегти контроль над активами та не бояться ініційованої Мін’юстом націоналізації.

“Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання” (колишнє СМНВО ім. Фрунзе) – в минулому один із найбільших промислових комплексів у Європі – досі перебуває під контролем підсанкційної родини олігархів – громадян рф Лук’яненків. У разі ж націоналізації на плечі держави ляжуть мільярдні борги заводу, – йдеться у розслідуванні проєкту “Особливий погляд”, опублікованому на Youtube 5 каналу.

Журналісти з’ясували, що наразі підсанкційні бенефіціари підприємства – батько і син Володимир Лук’яненко-старший і Володимир Лук’яненко-молодший – вигадують схеми, які дозволять зберегти активи у їхніх руках. При цьому перекласти на державу фінансові зобов’язання.

“Можна завести під будь-який борг, чи реальний, чи фіктивний свого арбітражного керуючого та керувати заводом. Формально навіть слухання у Вищому антикорупційному суді відбудеться, власність перейде до держави. Однак, фактичне розпорядження і керування залишиться у Лук’яненка, – розповів адвокат працівників “Сумського МНВО” Дмитро Супрун. – Є, наприклад, ще трубний завод, який зараз Лук’яненко негласно продав, незважаючи на санкції. Тобто, він проданий вже, є покупець. Трубний вже ні держава, ні хто-небудь інший не побачать”.

Тим часом, борги “Сумського МНВО” перед приватними кредиторами сягають кількох мільярдів гривень. Ще 360 млн підприємство заборгувало державі, 237 млн – завинило своїм працівникам.

“В лютому 2024-го ми нарешті в суді визначилися з переліком кредиторів. Це 8 кредиторів, троє з яких – банківські установи: АТ “ПУМБ”, “Кредит-Дніпро”, ПІП “Промінвестбанк”. Інші кредитори: податкова і кредитори, пов’язані безпосередньо з боржником. Загальна сума боргу, визначена судом, на сьогоднішній день складає 5,4 млрд гривень”, – зазначив арбітражний керуючий Денис Ткаченко.

Виходом із ситуації, на думку експертів, яких опитали журналісти, може бути передавання промислового комплексу проукраїнському управителю, або ж – прихід потужного західного інвестора. Попри занепад, підприємство досі володіє унікальними технологічними можливостями, які можна задіяти для оборонного виробництва.

“Якщо взяти і зробити щось на базі Фрунзе. Наприклад, націоналізувати і віддати в нормальні руки. Є ж університет, в якому найуспішніші спеціальності – це технічні спеціальності. Тобто, є наукова база, є промислова база, – можливості є”, – вважає керівник експертної групи “Бюро аналізу політики” Віктор Бобиренко.

Нагадаємо, 6 листопада 2023 року Міністерство юстиції України подало позов до Вищого антикорупційного суду щодо націоналізації активів підсанкційних олігархів Володимира Лук’яненка-старшого, Володимира Лук’яненка-молодшого та їхнього партнера Германа Цоя. У переліку – і корпоративні права на “Сумське МНВО”. Раніше, у травні 2023 року, президент України Володимир Зеленський ввів у дію санкції РНБО проти громадян рф Лук’яненків.

Довідково: Володимир Лук’яненко-старший – колишній міністр машинобудування срср – кінцевий бенефіціар АТ “Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання” та ще низки промислових підприємств. Його син – російський олігарх Володимир Лук’яненко-молодший – співвласник російської машинобудівної “Групи ГМС”, що постачає продукцію для потреб Чорноморського флоту рф і російських нафтопереробних заводів.

“Сумське МНВО” – машинобудівний комплекс, розташований у місті Суми, заснований у 1896 році. Випускає устаткування для паливної, атомної та хімічної промисловості. З середини 2010-х років перебуває у занепаді. Є найбільшим в Україні боржником із заробітної плати.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: