13.09.2024
Сумським бійцям добровольчих формувань не платять за службу останні два місяці. Чому так — відповідь на це питання хочуть отримати від місцевої влади, пише Суспільне. Раніше їм нараховували соцвиплати в розмірі восьми тисяч гривень за охорону громади.
Добровольцю Олександру Голіченку нині понад 70 років. На захист країни став у перші години після початку повномасштабної війни:
“Треба захищати свою родину, місто своє захищати, Україну захищати. А як же ж? Кинути це все? Мене спочатку не хотіли навіть брати: глянули військовий квиток – ти куди? – Як куди? Давай швиденько записуй і все. Ну нічого, записали”.
Спочатку, розповідає доброволець, служив у складі 150 бригади ТРО, потім у Силах Спецоперацій. Восени 2022 року з лав ЗСУ його звільнили за віком. Тоді Олександр Голіченко пішов у добровольче формування.
До кінця 2022 року у Сумській громаді було 9 добровольчих формувань, після реформування на початку 2023 року стало чотири. Основна їхня задача – охорона міста, розповідає доброволець із позивним “Тренер”:
“Ми виконуємо фільтраційні заходи, тобто перевірка автомобілів, людей, які в’їжджають та виїжджають з міста. Контролюємо, щоб не було незаконного вивозу і ввозу боєприпасів. Знову ж таки, це перешкоджання проникненню диверсійно-розвідувальних груп на територію нашого міста. І звичайно, це збереження і охорона оборона об’єктів критичної інфраструктури”.
Окрім того, місцеві добровольчі формування охороняють небо Сумської громади, каже доброволець із позивним “Леон”:
“У нас є мобільні вогневі групи. Ми всі працюємо 247, якщо йде повітряна тривога. І, до речі, особисто мною і моїм розрахунком кулеметним 17 січня був вражений “Шахед”, в принципі, декілька вже було вражено добровольцями ДФТГ номер один і іншими добровольчими формуваннями Сумської громади також”.
Б
За кошти міської влади понад два роки тому добровольцям видали по одному комплекту літньої та зимової форми, розповідає “Леон”. Нині місцева влада забезпечує добровольців харчуванням — один раз в день та нараховує соціальні виплати — 8 тисяч гривень на місяць з міського бюджету.
“Це йде, щоб утримувати себе в належному стані, свою екіпіровку і більш-менш хоча б якісно харчуватись, тому що нас харчують дійсно раз в день – це за кошти міської влади. А треба і сніданок, і повечеряти і вночі. Ми ж виконуємо завдання бойове 24 години. Свої автівки використовуємо ми для виконання бойових завдань, заправляємо автівки за свої кошти”, — розповів боєць.
Соцвиплати востаннє добровольці отримували два місяці тому, розповідає Сергій Сергієнко.
“Раніше було більш-менш регулярно виплачувалось. Було таке, що затримували, але потім виплачували. Ну а зараз практично вже об’являють, що грошей не буде, грошей немає”, — ділиться боєць.
Вік добровольців, які нині служать у ДФТГ, — переважно від 18 до 25 років, або 60 +, розповідає чоловік: “Оці всі люди, які прийшли сюди, вони заслуговують на увагу влади, в тому числі й на фінансову. Нас підтримує громада, громада наша пережила окупацію. І вони пам’ятають, як в той час були ми. І не було тоді ні поліції, влади не було. Ми самі побудували блок-пости, самі знайшли зброю, саамі озброїлися й самі захищали”.
За інформацією департаменту фінансів Сумської міськради, яку Суспільному надали у відповідь на запит у липні цього року, з бюджету громади у 2024 році на допомогу ДФТГ передбачено 226 мільйонів 300 тисяч гривень. На той момент профінансували добровольчі формування на 125 мільйонів. За відповіддю на питання добровольців – чому перестали виплачувати гроші та чи не збираються розформовувати добровольчі формування, чи зменшувати їх кількість, кореспонденти Суспільного 4-го вересня звернулись до міської військової адміністрації, зателефонувавши помічниці начальника МВА Олексія Дрозденка — Аріні Столбцовій.
Представниця сумської міської військової адміністрації відповіла, що без погодження начальником обласної військової адміністрації Володимиром Артюхом, коментар не даватимуть. 6-го вересня ми надіслали електронний запит на коментар як міському, так і обласному начальникам військової адміністрації, та зателефонували керівнику департаменту інформаційної діяльності ОВА Сергію Над’ярному. Він запевнив, що коментар надати готові, після його узгодження Володимиром Артюхом. Станом на 13 вересня коментар так і не погодили.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
21.11.2024 За ніч і ранок зафіксовано 26 вибухів у двох громадах Сумщини
21.11.2024 На Сумщині відмінили аварійні відключення. Продовжують діяти погодинні
21.11.2024 Який стан постраждалих сумчан унаслідок ракетного удару 17 листопада
21.11.2024 У Сумах затримали сп’янілого водія BMW
21.11.2024 “Мріяла стати криміналістом”: однокласники загиблої у Сумах Анастасії Боровик розповіли про дівчину