“Тонни риби, все загинуло”: на Сеймі друга хвиля забруднення

23.09.2024

На Сумщині знову погіршився стан води у річці Сейм. Екологічна інспекція почала брати проби води ще 17 вересня. Про причини нової хвилі забруднення та наслідки для здоров’я мешканців Сумщини та екології краю дізнавались кореспонденти Суспільного.

Село Жолдаки, Конотопського району розташоване на березі річки Сейм, за 20 хвилин їзди від Конотопу. Віталій Гланц говорить, що в цьому селі минало його дитинство, на цьому пляжі змалку він купався з товаришами. Нині місцевий пляж пустує.

“Зараз пішла друга хвиля забруднення. Точну інформацію можна отримати, якщо лише сам будеш брати проби й сам їх аналізувати. Все замовчується, як говорить замміністра екології, я дивився її пряму мову, можу передати: риба піднялася, бо їй мало кисню. Що значить піднялася, та вона просто вимерла”.

Віталій говорить, що у цьому селі жила його бабуся, тому приїздить сюди часто. Каже, цього разу запах сірководню не такий сильний, як був кілька днів назад.

“Живого там нічого не залишилось, залишились лише карасі, які більш пристосовані до важких умов, тому вони останні, які вижили, мабуть, тут і шукають місце, де врятуватися, а врятуватися ніде.”

Андрій приїхав у Жолдаки до батьків, доглядає батька з інвалідністю. Говорить, що вже понад місяць річка у такому стані.

“Сьогодні було вночі, сморід знову пішов. Самі розуміємо, що купатися не можна, рибу ловити не можна”.

“Я бачила, що люди скидають фотографії, що равлики поспливали. Раки живі, те що дихає повітрям вижило, а риба дихає киснем у воді, вона і задихнулася”, — розповіла місцева жителька Катерина.

Дмитро Гланц виріс у Жолдаках, говорить, що приїздив сюди тиждень тому і ситуація після першої хвилі забруднення покращилась, сьогодні знову почався сморід.

“Треба було починати заходи реактивів, кисню саме з Путивлю і вище, щоб трупна отрута риби, яка накопичується і скочується нижче і є частиною катастрофи, тут треба було локалізувати, так би було цього менше”.

За словами першого заступника голови Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруби, нова хвиля забруднення розпочалася 17 вересня.

“Ми почали брати проби на території Сумської області в селищі Хижки, а також в селищі Мутин. Там з’явилася темна вода, з’явився різкий запах”.

Про причини повторного забруднення, Дмитро Заруба говорить, що розглядаються дві причини.

“Є інформація, що це може бути захід води на територію України з боку Росії. А також є дані науковців, що це відбувається з тією забрудненою водою, яка певним чином в заводях затрималась і частково це впливає на стан води”.

За словами Дмитра Заруби, нова хвиля забруднення не вплине на здоров’я мешканців Сумської області, які використовують для вживання воду зі свердловин.

Втім, ця ситуація вже призвела до знищення понад восьми рідкісних видів риби, які занесені до Червоної книги України, а також Європи та Світу, розповів науковий співробітник регіонально-ландшафтного парку Сеймський Олександр Ємець.

“Типу нашої чечуги, єдина осетрова риба, яка живе у нас в річці Сейм і взагалі в Україні. Все її немає, ось маса тисячі тонн, все загинуло, цього немає. Ми втратили їх, я дуже сумніваюсь, що вона відновиться”.

Відновлення флори та фауни Сеймського басейну — це довготривалий процес. До мору в річці налічувалось понад 30 видів риби

“Молюски загинули, хохулі їсти нічого. У неї два варіанти, або мігрувати, або помирати з голоду. Вона буде йти по річці вниз. Можливо хохуля теж приречена”, — сказав Олександр Ємець науковий співробітник регіонально-ландшафтного парку Сеймський.

За словами заступника Голови Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруби, чергове забруднення залишить межі Сумської області впродовж трьох тижнів.

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: