Чи можуть виїхати за кордон чоловіки – інваліди третьої групи: історія сумчанина

05.10.2024

На перший погляд, проблем із цим не має бути, бо згідно з законом про мобілізацію, який став чинним з 18 травня, мобілізація інвалідів 1, 2 і 3 груп можлива тільки добровільно – вони звільняються від військової служби. Але на практиці це далеко не так.

У редакцію ВШ звернувся чоловік, інвалід 3-ї групи, яку він оформив ще в 2021 році. Разом із дружиною він їхав до Польщі. Але на кордоні, крім закордонного паспорту, в нього попросили пред’явити довідку, що він не підлягає мобілізації. Довідка така в нього була, але строк її дії закінчувався через тиждень. У підсумку через кордон його не пропустили, а дружина сама їхати не погодилась, тому вони разом повернулись додому, і тепер намагаються з’ясувати, з якого дива їм зірвали поїздку.

Коли ми зайшли на офіційний сайт Держприкордонслужби, то знайшли інформацію щодо застосування нового «мобілізаційного закону». В ньому сказано, що категорії громадян, а саме – особи з інвалідністю, в т. ч і 3-ї групи; супроводжуючі осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю: водії, що здійснюють перевезення медичних вантажів та гуманітарної допомоги, міжнародні перевезення вантажів та пасажирів; визначені за окремими посадами та державної служби; працівники підприємств залізничного транспорту і які відносяться до морської та авіаційної галузі та інші – НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ обов’язковій перевірці військово-облікових документів. Тобто довідка з ТЦК про відстрочку не потрібна.

У той же час, як нам відповіли в Держприкордонслужбі, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, люди з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи мають право на виїзд за кордон без обмежень. Тобто встановлення 3-ї групи інвалідності для військовозобов’язаного чоловіка надає йому право вільно перетинати кордон в умовах воєнного стану. При цьому кількість перетинів кордону – необмежена. Підставами для виїзду за кордон людини з інвалідністю ІІІ групи може бути лікування, навчання, відпочинок, робота, особисті причини.

Після набуття чинності Нового закону про мобілізацію, починаючи з 18 травня 2024 року, для перетину кордону необхідно надати повний пакет документів, що підтверджують встановлення 3-ї групи інвалідності та зняття з військового обліку.

Також працівники прикордонної служби України перевірятимуть наявність військово-облікових документів у осіб, які мають право на виїзд за кордон. Таким чином, чоловік, який має право на відстрочку, що надає йому можливість на перетин кордону, або виключений з військового обліку, має надати для перевірки військово-обліковий документ, де будуть прописані підстави отримання відстрочки. Рішення про дозвіл на перетин кордону для чоловіків з інвалідністю приймають представники прикордонної служби у пункті пропуску після перевірки документів, тобто саме той прикордонник, який перевіряє у вас документи.

Для того, щоб військовозобов’язаний чоловік міг перетнути кордон та виїхати з України під час воєнного стану, йому необхідно надати повний пакет документів. Особа з інвалідністю повинна мати з собою та надати такі документи: закордонний паспорт; посвідчення, що підтверджує статус особи з інвалідністю; довідку форми №157-1/о; пенсійне посвідчення або документ, що підтверджує призначення соціальної допомоги у зв’язку з інвалідністю.

Зверніть увагу: документ про встановлення інвалідності має бути виданий саме в Україні. Якщо 3 групу інвалідності призначили за кордоном, то чоловік з такою довідкою не зможе виїхати з України. Виїзд за межі країни лише на підставі довідки МСЕК наразі також неможливий. У 2024 році представники ДПСУ під час перетину кордону також вимагають:

довідку з ТЦК або витяг із протоколу ТЦК про ухвалене рішення щодо відстрочки/зняття з військового обліку тощо; військово-обліковий документ із записом про відстрочку або зняття з обліку.

Відмовити у перетині державного кордону особі з інвалідністю 3-ї групи можуть у таких випадках:

– особа не має документів, що підтверджують її особу та громадянство України;

– особа не має з собою документів, що підтверджують інвалідність 3 групи;

– особа має заборону на виїзд за кордон, встановлену судом або іншим органом державної влади;

– особа є обвинуваченою або підозрюваною у вчиненні злочину, щодо якого здійснюється розслідування або судове провадження.

У разі відмови у перетині державного кордону людині з інвалідністю 3-ї групи прикордонний контрольний орган зобов’язаний надати письмове пояснення з підставами відмови. Якщо людина не згодна з таким рішенням, вона має право оскаржити відмову у перетині державного кордону в суді.

А чим закінчилась ця історія? Подружжя повернулось додому, чоловік звернувся до ТЦК і чекає, поки йому дадуть нову довідку про відстрочку на 3 місяці, а у військово-обліковий документ внесуть запис про відстрочку. Має надію, що на це не знадобиться кілька тижнів. Бо хоч згідно закону про мобілізацію, він не підлягає мобілізації, з військового обліку його не знімають, а кожні три місяці (чомусь саме на такий строк звичайно надають відстрочку) йому, як і дуже багатьом інвалідам, потрібно звертатись в ТЦК, писати заяву про надання відстрочки, а потім чекати в кращому випадку тиждень офіційного рішення. В принципі це звична ситуація для України, є закон, але до нього досі не прийняти всі нормативні акти, щоб він працював, і є, так би мовити, «галузеві правила», які в конкретній ситуації вищі за закон.

Щоправда, в Мінобороні обіцяють в найближчий час ситуацію виправити. Начальника управління інформаційних технологій Міноборони Олег Берестовий розповів, що в Міністерстві планують надавати автоматизовані відстрочки. «Їх потрібно запровадити і з поваги до людей, які цього потребують, і щоб у ТЦК не робити зайву роботу. До прикладу, люди з інвалідністю. Якщо держава про тебе знає, що в тебе є певна група інвалідності й ти не придатний до служби апріорі, то навіщо тоді перепідтверджувати, регулярно проходити ВЛК? Тут потрібно і нормативно врегулювати, і технічно. Ми над цим працюємо».

shans.com.ua

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: