У Сумах відкрився палеонтологічний музей: першою знахідкою була кістка мамонта із Сейму

02.02.2025

30 січня в Сумах відкрили перший у місті палеонтологічний музей. Його створили пошуковці й дослідники Владислав Вертель і Денис Григор’єв в Центрі еколого-натуралістичної творчості на вулиці Харківській, 13. Музей можна відвідувати з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 16:00. Згодом тут планують проводити екскурсії.

Палеонтологічний музей

Музей допомагатиме реалізовувати освітні програми, педагогічні методики та проводити науково-дослідні роботи. Але основна функція — накопичувати, зберігати, вивчати та показувати автентичні предмети природничої історії не тільки Сумської області, але й різних регіонів України та світу. Тут можна проводити науково-дослідні роботи з таких галузей як палеонтологія, зоологія, охорона природи тощо.

“Ми вважаємо, що аналогічні музеї мають бути інтегрованими в освітній процес, становити його складову, оскільки через свої колекції та форми діяльності вони пов’язані з викладанням фундаментальних природничих дисциплін”, – Денис Григор’єв, співзасновник палеонтологічного музею.

Він розказав, що тут зберігаються найбільші в області колекції викопних безхребетних тварин пізньої крейди та палеогену. Однак технічні можливості приміщення не дають змоги показати всі експонати фондів із різних куточків України та світу: Криму, Чернігівщини, Хмельниччини, Тернопільщини, Запоріжжя, Луганщини, Одещини, Донеччини, Харківщини, Закарпаття, Марокко, Франції, Бразилії, Польщі, Лівану та Мадагаскару.

Попри фінансові труднощі, каже Денис, експозицію музею покращують, а фонди поступово збільшують. Загальна кількість експонатів перевищує 700 одиниць. Тож засновники називають їхній палеонтологічний фонд найбільшим в області.

Експонати в палеонтологічному музеї. Фото: Владислав Вертель і Денис Григор’єв

Усе почалося з кістки мамонта і дружби

За професією Денис Григор’єв лікар-стоматолог, а його хобі був дайвінг, який з часом став другою професією. Він отримав звання інструктора і створив у Сумах перший дайвінг-клуб Sumy diving club, який став базою для підводних пошуківців і дайверів області.

У 2016 році під час проведення навчань з дайвінгу на річці Сейм Денис випадково знайшов на глибині 16 метрів кістку, за розмірами дуже схожу на кістку мамонта. Це зацікавило його і дало поштовх до подальших підводних пошуків, згадує чоловік.

Перша і найбільша знахідка — стегнова кістка мамонта — познайомила Дениса через спільних знайомих із Владиславом Вертелем, який є експертом у палеонтології та біології, займається науковою і викладацькою діяльністю.

“Владислав дуже цікава людина, фанат природи й історії. Він створив понад 10 природоохоронних зон у Сумській області, альтруїст і борець за збереження природи. Знайомство з метою визначення стародавніх знахідок з часом перетворилося на дружбу”, – Денис Григор’єв

співзасновник палеонтологічного музею.

Час від часу товариші їздили в пошукові експедиції в різні частини України й знаходили палеонтологічні знахідки. І згодом вирішили відкрити такий музей. Вітрини й оформлення матеріально-технічної бази вони зробили за власні кошти. Зараз продовжують поповнювати музей власними знахідками й придбаними експонатами.

Експонати в палеонтологічному музеї. Фото: Денис Григор’єв

cukr.city

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
02.04.2025 За ніч і ранок на Сумщині зафіксовано 89 вибухів
02.04.2025 Укртрансбезпека оштрафувала перевізника маршруту “Суми-Познань”
02.04.2025 У Сумах патрульні допомогли жінці розшукати літню матір
02.04.2025 “Сидиш тут, як в “домі пристарілих”. Мешканець Юнаківки пів року живе у гуртожитку для переселенців
02.04.2025 Жодної непошкодженої багатоповерхівки: як живе Білопілля та громада
02.04.2025 У Шосткинській громаді цьогоріч планують засіяти понад 40 тисяч гектарів землі

Коментарі: