“Я ні разу не була в бомбосховищі, вони недоступні”: як в Сумах розв’язують питання безбар’єрності

06.02.2025

Сум’янка Оксана Аксенко пересувається на кріслі колісному. Вона жодного разу не змогла спуститись в укриття, бо немає пандусів та пониження бордюрів. Аби розв’язати питання доступності у грудні 2024 року у Сумах створили Раду безбар’єрності при виконавчому комітеті. Чим займатиметься новостворений орган, пише Суспільне.

Пані Оксана має інвалідність з 2008 року, на кріслі колісному пересувається містом з 2011.

Спочатку крісло було ручне, додає Оксана, електричне у неї з’явилося два роки тому та воно також не вирішує проблем безбар’єрності.

“Скрізь бордюри, бордюри, бордюри. Ось тут виїхати, де з’їжджати, тут ніде з’їхати, лише їхати в кінець вулиці й там є пониження де можна з’їхати. Якщо ви були в інших містах, на заході України, там зовсім все по іншому. Там пониження в нуль — людина може спокійно пересуватися на інвалідному візку”.

Як приклад недоступності, Оксана показує місцевий туалет, де майже зруйновано вікно і немає поручнів.

“Тут потрібно поручні робити й ремонт. Поручні мають бути, щоб можна було взятись й піднятись з візка. От я берусь і встаю з візка і пересідаю на унітаз”.

Пані Оксана може відвідати лише одну бібліотеку в обласному центрі. Це Сумська бібліотека-філія №11 на вулиці Британська, 23.

“Тут відсутні пороги. Тому, що на цьому візку ще якось можна заїхати на порог. А на ручному, ти під’їжджаєш до порогу і не можеш через нього переїхати, все, рух закінчився”.

Жінка також має труднощі і з пішохідними переходами у місті.

Неодноразово зверталася до органів влади, каже жінка, щоб виправити ситуацію, поки — без змін.

Жодного разу з початку повномасштабної війни Оксана не була в укритті:

“Бомбосховища у нас недоступні. Була відсутність електроенергії, я не могла вийти. Я живу на 8 поверсі. Ліфт не працював”.

Аби обговорити тему доступності Сум команда ГО “Місто розумних” та “Добро перемагає” організували зустріч на яку запросили представників влади, громадських організацій та консультанта із питань безбар’єрного середовища, одного з авторів національних стандартів і державних будівельних норм Євгенія Свєта.

“Я не можу виділити жодне місто в Україні з погляду саме комплексного підходу створення доступного середовища, на жаль. І у Сумах достатня кількість проблем у цьому напрямі, але те, що такі семінари проводяться, це можливо перший крок для того, щоб ситуація змінювалася на краще. Я знаю у вас є рада безбар’єрності, у вас є достатня кількість мотивованих, небайдужих фахівців”,— сказав Євгеній Свєт.

Для розв’язання питання доступності міста для людей з інвалідністю у січні 2025 року у Сумах створили раду безбар’єрності.

“Це архітектурно будівельний контроль, це будівництво певних захисних споруд в закладах освіти, це облаштування заходів безбар’єрності в закладах освіти. Пандуси які знаходяться в ЦНАПі вони потребують певної модернізації за сучасними вимогами державно-будівельних стандартів. Там є дуже великі питання, по пандусах, які там розміщені, по входах, по роботі ліфта. Робота попереду дуже масштабна”, — сказала заступниця голови ради безбар’єрності Римма Бикова.

Голова ГО “Ініціатива Слобожанщини”Анатолій Сасса, який має порушення зору увійшов до новоствореної ради безбар’єрності. Він сподівається, що влада прислухатиметься до озвучених громадськими організаціями проблем.

“У нас є конкретні дії, які ми самі зробили за власною ініціативою. Залучили власні ресурси, особисті стосунки. У нас створена інклюзивна бібліотека №11”.

“У мене триває боротьба за інклюзивний спортзал уже 7 рік триває і ми не можемо його побудувати. Бурдж Халіфу в Дубаї за 6 років побудували, а ми спортзал 156 метрів будуємо. Це ганьба і вирок, що минулої влади, що сьогоднішньої, що майбутньої. Але я є членом ради, відтак буду нав’язувати темп тим, хто повинен приймати рішення для нашого міста”,— сказав Дмитро Наталуха, голова ГО “Добро перемагає”.

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
01.07.2025 Безпекова ситуація в Сумській області станом на ранок 1 липня
01.07.2025 Двічі втратили домівку: багатодітна родина з Краснопілля оселилась у модульному містечку на Сумщині
01.07.2025 У Кролевці попрощаються із захисником Володимиром Сербіним
01.07.2025 Рятувальники завершили аварійно-відновлювальні роботи в Лебедині
01.07.2025 У Сумах патрульні розшукали водійку, яка залишила місце ДТП
01.07.2025 На Сумському напрямку українські воїни відбили 17 атак росіян

Коментарі: