12.04.2025
Щороку фахівці Конотопського районного відділу ДУ «Сумський ОЦКПХ МОЗ» проводять збір кліщів для дослідження на наявність борелій в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ». Так і цього року, 4 квітня в с. Таранське активно зібрано 330 кліщів.
В 2024 році в Україні зареєстровано 5431 випадок хвороби Лайма. Хворі виявлялись в кожній області України, в Сумській області зареєстровано 324 випадки.
В Конотопському районі – 16 випадків.
Хвороба Лайма або бореліоз – це природно-осередкове захворювання, що передається кліщами. Збудниками захворювання є декілька видів патогенних для людини мікроорганізмів – борелій.
Хазяїном у природі є тварини (переважно всі ссавці) і птахи. Вони є прокормлювачами іксодових кліщів – переносників борелій.
Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.
У природніх вогнищах циркуляція збудника відбувається таким чином: кліщі – дикі тварини, птахи – кліщі. Часто до епідемічного ланцюжка залучаються домашні тварини.
Людина заражається в природніх вогнищах хвороби Лайма. Передача інфекції здійснюється при укусі кліща, а також при попаданні випорожнень кліща на шкіру з наступним їх втиранням при розчісуваннях ( контамінація). У разі розриву кліща при неправильному його видаленні, збудник може потрапити в рану. Укуси кліщів можливі також при знятті кліщів з тварин.
Хвороба Лайма характеризується ураженням шкіри, суглобів, нервової системи, серцево-судинної систем та часто має хронічний, рецидивний перебіг. Симптоми:
– Плоска кругла висипка, схоже на червоне овальне коло в місці укусу кліща ;
– Лихоманка;
– Головний біль;
– Втома, безсоння;
– Біль у м’язах та суглобах;
– Набряклі лімфатичні вузли;
– додаються проблеми із серцем, прискорений серцевий ритм, стрибки тиску.
Як діяти після укусу кліща?
При виявленні кліща необхідно його витягнути.
При відповідних навиках можна зробити це самостійно або звернутись для цього до лікаря ( дерматовенеролага або хірурга).
Основна задача після укусу – спостерігати за своїм станом. При появі ознак лихоманки та особливо при появі почервоніння на шкірі – зверніться до інфекціоніста для додаткової діагностики та призначення лікування.
Профілактика захворювання:
Специфічної профілактики захворювання немає, вакцини поки ще не існує. Серед загальних профілактичних рекомендацій – вдягання закритого одягу для відпочинку на природі, користування спеціальними засобами від кліщів.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМThe post Минулого року у Конотопському районі зафіксовано 16 випадків хвороби Лайма first appeared on Сумські Дебати.
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
01.07.2025 Двічі втратили домівку: багатодітна родина з Краснопілля оселилась у модульному містечку на Сумщині
01.07.2025 У Кролевці попрощаються із захисником Володимиром Сербіним
01.07.2025 Рятувальники завершили аварійно-відновлювальні роботи в Лебедині
01.07.2025 У Сумах патрульні розшукали водійку, яка залишила місце ДТП
01.07.2025 На Сумському напрямку українські воїни відбили 17 атак росіян