19.05.2025
Об’єднана Єврейська Община України опублікувала звіт за I квартал 2025 року, в якому привела конкретні випадки антисемітизму в країні.
Під час проведення моніторингу ОЄОУ, за вказаний час, було виявлено 36 випадків антисемітизму по всій Україні. З них: 2 в державних установах, 10 під час несення військової служби, 3 на побутовому рівні, 18 у соціальних мережах, а також 3 пов’язані з правоохоронними органами.
Об’єднана Єврейська Община України стверджує, що останнім часом рівень антисемітизму в нашій країні значно збільшився. Наприклад, моніторингова група ОЄОУ стверджує, що як мінімум 5 бійців Збройних Сил України загинули через те, що командири послали їх на найнебезпечніші ділянки фронту через те, що солдати були носіями єврейських прізвищ. Також ОЄОУ стало відомо, що деякі бійці-євреї навмисно приховують свої прізвища, щоб зберегти себе від цькування та побиття на ґрунті антисемітизму.
Також ОЄОУ привела декілька випадків антисемітизму на побутовому рівні, де люди з різних міст України зіштовхнулися з антисемітизмом на роботі, в школі, та в громадському транспорті.
Об’єднана Єврейська Община України провела моніторинг коментарів в соціальних мережах. Всього в моніторинг потрапило 292 інформаційних платформ, в яких було знайдено 18 висловлювань антисемітського характеру, переважно в месенжері «Телеграм». За словами представників організації, адміни цих телеграм-каналів ніяк не реагували на подібні висловлювання в коментах своїх пабліків.
Члени моніторингової групи єврейської правозахисної організації також проаналізували реакцію правоохоронних органів та судової системи і зробили висновок, що деколи правоохоронці відмовляються приймати від українських громадян єврейської національності заяви про завдання тілесних ушкоджень та інші правопорушення. Також організація стверджує, що серед співробітників правоохоронних органів досі ходять міфи про те, що євреї «багаті, та з них можна взяти більший хабар».
В своєму звіті Об’єднана Єврейська Община України зробила висновок, що Закон України «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні», ухвалений в 2021 році систематично порушується, через що люди єврейської національності не можуть себе в безпеці в повній мірі.
OБ’ЄДHAHA ЄBPEЙCbKA OБЩИHA УKPAЇHИ
Антисемітизм в Україні
Звіт за I квартал 2025 року
Зміст
ВСТУП
РОЗДІЛ I: Загальна ситуація з дотриманням прав людини в Україні та проблеми антисемітизму
РОЗДІЛ II: Прояви антисемітизму в державних структурах і Збройних силах України
РОЗДІЛ III: Прояви антисемітизму на побутовому рівні
РОЗДІЛ IV: Інформаційна гігієна та боротьба з проявами антисемітизму в соціальних мережах
РОЗДІЛ V: Реакція правоохоронних органів та судової влади на прояв антисемітизму
РОЗДІЛ VI: Прояв нетерпимості до релігійних вірувань представників єврейського народу та злочини скоєні на релігійному ґрунті
ВИСНОВКИ
ВСТУП
Об’єднана Єврейська Община України занепокоєна скаргами, що надходять від учасників нашого об’єднання і громадян України єврейської національності на випадки проявів антисемітизму та зростання антисемітських настроїв в Україні.
У зв’язку з цим було ухвалено рішення почати моніторинг ситуації на території країни, пов’язаної з розпалюванням ненависті до представників єврейського народу, які проживають в Україні, та створити моніторингову групу.
З цією метою був підготовлений список інформаційних платформ, пабліків і засобів масової інформації, загальною кількістю 292 одиниці.
Протягом 3 місяців, з 01.01.25 до
31.03.25 року членами моніторингової групи проводилось вивчення вищевказаних джерел, а також опрацювання інформації, що надходила від членів нашої організації. Загалом за цей період було виявлено 25 висловлювань антисемітського характеру в соціальних мережах і месенджерах, 18 з яких на момент складання звіту залишалися не видаленими. З цих 18 антисемітських коментарів 3 закликали до вбивства представників єврейського народу, що в умовах бойових дій і наявності великої кількості неврахованої зброї на руках у жителів України викликає серйозну стурбованість. Детальніше див. у розділі IV.
Також за вказаний період було виявлено 2 випадки звільнення з роботи через національну ворожість.Детальніше див. у розділі II.
Протягом трьох місяців до організації зверталися активісти зі скаргами на те, що вони зіткнулися з дискримінацією на роботі, в навчальних закладах та соціальних мережах, або просто на вулицях рідних для них міст. Детальніше див. у розділі III.
ОЄОУ була створена для захисту основних прав людини, затверджених Загальною декларацією прав людини, ухваленою на третій сесії Генеральної Асамблеї ООН резолюцією 217 А (III) 1, а також Європейською конвенцією з прав людини (ЄКПЛ) 2.
Наші дії здійснювалися відповідно до статей 21, 23, 24, 28, 29, 30, 34, 35, 36,
37, 39, 40 Конституції України 3, а також Закону України «Про громадські об’єднання» № 4572-VI від 22.03.2012 р.
Нашу стурбованність викликає факт замовчування і відмови від публічного інформаційного висвітлення порушень прав людини з боку низки правозахисних організацій України.
Також ми спостерігаємо, що багато організацій, які декларують у своїх статутних цілях захист прав єврейського народу в Україні, не ведуть відповідного моніторингу, або не публікують інформаційних звітів про випадки проявів антисемітизму на побутовому та офіційному рівнях, що сприяє зростанню екстремістських настроїв щодо представників єврейського народу. Ми хочемо, щоб світове суспільство подивилося на соціальну і політичну ситуацію в Україні з урахуванням фактів, викладених у даному звіті, тому що представники нашого народу не можуть бути в повній безпеці, проживаючи на території України в даний час.
https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/declhr.shtml 1
https://www.coe.int/uk/web/compass/the-european-convention-on-human-rights-and-its-protocols
https://www.president.gov.ua/ua/documents/constitution/konstituciya-ukrayini-rozdil-ii
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4572-17#Text
РОЗДІЛ I: Загальна ситуація з дотриманням прав людини в Україні та проблеми антисемітизму
У першому кварталі 2025 року ситуація з дотриманням прав людини в Україні залишалася помітно напруженою, особливо в контексті триваючого повномасштабного вторгнення та окупації частини території країни збройними силами Російської Федерації.
Варто зазначити, що на настрої всередині українського суспільства вплинули соціальні процеси, що відбуваються в інших країнах світу, і, зокрема, Європейського союзу, де спостерігається тривожне зростання антисемітських настроїв. За даними Європейської єврейської асоціації (EJA), після подій 7 жовтня 2023 року, коли терористична організація ХАМАС атакувала Ізраїль, рівень антисемітизму в Європі збільшився на 2000%.
Голова EJA, раввін Менахем Марголін, наголосив, що 2025 рік є критичним для європейських євреїв, і закликав уряди вжити конкретних заходів для боротьби з антисемітизмом, включно з гарантуванням безпеки єврейських установ і запровадженням суворих покарань для винних в антисемітських діяннях 5.
В Україні також відзначені випадки антисемітизму. Координатор Європейської комісії з боротьби з антисемітизмом Катаріна фон Шнурбайн, виступаючи на Київському єврейському форумі в листопаді 2024 року, зазначила, що трагедії в Україні та Ізраїлі тісно пов’язані з глобальним зростанням антисемітизму. Вона наголосила, що агресивна війна Росії проти України посилила антисемітські настрої та закликала до посилення заходів щодо боротьби з цим негативним явищем 6.
Україна, як сформована частина Європейського культурно-історичного простору, на жаль, не стала винятком у процесі зростання антисемітських настроїв. Порушення прав людини є результатом важкого становища, в якому опинилося українське суспільство, внаслідок соціальних, економічних, політичних та інших проблем, спричинених захисними операціями проти агресора. Ця ситуація призвела до погіршення захисту прав громадян на всій території України 7, і, як наслідок, до загального зростання кількості порушень прав людини, що не могло не позначитися на жителях України єврейської національності та громадянах Ізраїлю, які перебувають в Україні.
Таким чином, у результаті проведеної роботи, моніторингова група зробила висновок, що перший квартал 2025 року характеризується триваючими серйозними порушеннями прав людини в Україні, а також зростанням антисемітських настроїв. Далі ми наведемо конкретні приклади випадків прояв антисемітизму в Україні за перший квартал 2025 року.
https://rus.jauns.lv/article/novosti/637140-mnenie-2025-god-stanet-kriticeskim-dlya-evreev-v-evrope-desyatki-tysyac-uexali-i-uze-ne-vernutsya
https://jcu.org.ua/news/kjf-2024-ukrainska-ta-izrailska-tragedii-gliboko-perepleteni-z-globalnim-antisemitizmom
https://www.amnesty.org.ua/prava-lyudyny-v-ukrayini-dopovid-amnesty-international-za-2022-rik/
РОЗДІЛ II: Прояви антисемітизму в державних структурах і Збройних силах України
За три місяці спостережень та вивчання ситуації в українському суспільстві було зафіксовано низку порушень прав і свобод громадян України єврейської національності з боку низки представників державних установ України.
Так, 14 лютого 2025 року Кабінет міністрів України погодив звільнення з посади голови Тячівської РДА Закарпатської області Тимура Аверіна. Пан Аверін є представником єврейського народу, має позитивну репутацію людини, відданої українській державі. Причину звільнення ніхто не пояснив публічно, проте кулуарна інформація, яка була зібрана членами нашої моніторингової групи, говорить про те, що пан Аверін позбувся займаної посади через своє єврейське коріння та зневажливе ставлення до нашого етносу з боку свого керівництва. Джерело, інформацію про яке ми навмисно приховуємо в нашій доповіді, повідомило, що особи, які приймають рішення про відставку, в приватній бесіді говорили, цитата: «Цього жида треба гнати швидше, інакше він притягне ще купу своїх одноплемінників. Треба їм крила різати на старті», маючи на увазі створення проблем просування кар’єрними сходами.
Новину про звільнення опублікувало українське ЗМІ «Суспільне Ужгород» 8.
Також 20 січня 2025 року Антимонопольний комітет України розпочав розгляд кримінальної справи щодо можливого порушення економічної конкуренції з боку підприємця, депутата Верховної Ради України VIII – IX скликань від Донецької області Максимом Єфімовим. Також пана Єфімова, який за походженням є етнічним євреєм, у грудні 2023 року змусили звільнитися та скласти повноваження народного депутата по Краматорському округу. З такою проблемою, за нашими даними, пан Єфімов зіткнувся також через своє національне походження, що також може свідчити про просування антисемітської політики з боку низки високопосадовців державних органів України, зокрема Антимонопольного комітету України. Статтю про перевірку АКУ було опублікувано в українському ЗМІ «Суспільне Донбас» 9.
Також представники нашої моніторингової групи повідомили про інформацію, що надходила з боку військовослужбовців Збройних сил України, про упереджене ставлення до них з боку окремих співробітників Міністерства оборони України та командного складу ЗСУ. Це ставлення виражалося в постановці заздалегідь нереальних завдань військового характеру, пов’язаних із загрозою життю та здоров’ю військовослужбовців єврейської національності (2 випадки). Командири, які дотримуються ультра правих націоналістичних поглядів та є прихильниками антисемітськіх переконань ідеологів українського націоналізму Володимира Мартинця, Степана Ленкавського, Миколи Сціборського, Дмитра Андрієвського, Юліяна Вассияна, Дмитра Донцова та інших, направляли бійців ЗСУ єврейської національності на найнебезпечніші ділянки фронту після того, як отримували інформацію про єврейське походження бійця ЗСУ.
https://suspilne.media/uzhhorod/949037-kabmin-pogodiv-zvilnenna-timura-averina-z-posadi-golovi-tacivskoi-rda/ 3
https://suspilne.media/donbas/930401-antimonopolnij-komitet-rozgladae-spravu-sodo-mozlivogo-porusenna-ekonomicnoi-konkurencii-eksnardepom-doneccini-efimovim/
Представникам моніторингової групи вдалося отримати інформацію про конкретні випадки, а також прізвища військовослужбовців ЗСУ, які загинули через подібне ставлення командирів-націоналістів:
Абрамов Сергій Миколайович – загинув у Куп’янському районі Харківської області в лютому-березні 2025 року
Олег Абросимов – загинув у районі населеного пункту Соловйове Покровського району Донецької області в січні-лютому 2025 року 11.
Ярослав Адамович – місце загибелі не розкривається. Загинув у січні 2025 року 12.
Владислав Євсєєв – місце загибелі не розкривається. Відомо те, що він вважався зниклим безвісти з жовтня 2023 року. Інформація про загибель надійшла тільки в лютому 2025 року. Родичі повідомляють, що намагалися з’ясувати місцезнаходження зниклого бійця, але їх звернення систематично ігнорували державні установи України 13.
Анатолій Єрмаков – загинув у лютому-березні 2025 року внаслідок поранень, отриманих у районі населеного пункту Олександрівка Донецької області 14.
Також військовослужбовці ЗСУ єврейської національності на анонімній основі неодноразово надавали скарги на те, що під час побутового спілкування їхні «побратими» часто допускають антисемітські висловлювання на їхню адресу. Мали місце побиття та приниження людської гідності на національному ґрунті в українській армії.
Фіксуються тривожні випадки, коли бійці ЗСУ, які є носіями єврейських прізвищ, у зв’язку з бажанням убезпечити себе, намагалися приховати їх від своїх товаришів по службі, щоб не піддатися цькуванню і побиттю на ґрунті антисемітизму (3 випадки).
Наша організація дуже стурбована тим фактом, що державні органи України останнім часом не тільки не захищають права і свободи громадян України єврейської національності, які проживають у країні, а й систематично порушують їх. Також ми стурбовані життям бійців з єврейським корінням, які служать у Збройних Силах України. У зв’язку з цим ми робимо висновок про те, що їхні життя вважаються менш важливими, ніж життя інших українських громадян.
https://suspilne.media/kropyvnytskiy/962205-u-kropivnickomu-poprosalisa-z-vijskovimi-sergiem-abramovim-ta-andriem-romanovim/
https://suspilne.media/odesa/941181-na-vijni-zaginuli-dvoe-zahisnikiv-iz-odesini/
https://suspilne.media/chernivtsi/926165-u-seli-na-bukovini-prosautsa-z-poleglim-vijskovim-adamovicem/
https://suspilne.media/zaporizhzhia/963601-na-fronti-zaginuv-zitel-spasivki-zaporizkoi-oblasti-vladislav-evseev/
https://suspilne.media/lutsk/962989-vtrati-volini-na-doneccini-zaginuli-anatolij-ermakov-i-urij-krivorucko/
РОЗДІЛ III: Прояви антисемітизму на побутовому рівні
За звітний період до нашої організації звернулася низка представників єврейської діаспори зі скаргами на расистську поведінку з боку громадян України. Люди, що зверталися до нашої організації, повідомляли про те, що зіткнулися з антисемітською поведінкою в громадському транспорті, на вулицях, у навчальних закладах, на робочому місці та в інших побутових ситуаціях. Заявники побажали зберегти свою анонімність у зв’язку з побоюванням, що через скарги вони зіштовхнуться з ще більшим цькуванням і ненавистю. Вважаємо доцільним ознайомити читачів цього звіту з конкретними фактами.
29 січня 2025 року мешканка міста Вінниця їхала на навчання тролейбусом
№13. Вона мала наліпку на телефоні із зображенням прапора Ізраїлю. Це привернуло увагу літньої жінки. Вона зробила зауваження дівчині, заявивши, що вона зараз перебуває в Україні, тож не має права носити із собою зображення прапора Ізраїлю. Після відповіді, що «цей прапор є символом держави, яка є другою Батьківщиною», літня жінка назвала дівчину
«жидівкою». Дівчина відчула себе в небезпеці, бо за неї ніхто не заступився, і була змушена вийти на кілька зупинок раніше призначеного місця, щоб не чути образи у свій бік. На нашу пропозицію піти в поліцію дівчина відмовилася, бо вважає, що ніхто за цю справу не візьметься, що в свою чергу демонструє підрив довіри до правоохоронної системи України.
28 лютого 2025 року мешканець міста Біляївка Одеської області звернувся до представника нашої організації по допомогу після того, як зазнав побиття з боку знайомих колег по роботі. За словами потерпілого, вони разом брали участь у спільному застіллі. Після відмови від вживання міцних спиртних напоїв, інші учасники застілля відчули ворожість, яка в ході вживання ними алкоголю зростала. У якийсь момент учасники застілля запитали його, «чому євреї такі багаті». Коли потерпілий відповів, що «це все міф», і що «євреї такі самі люди, як і всі», його почали ображати й наносити удари в ділянку голови й тулуба, після чого відбулася спроба пограбування.
Потерпілому вдалося втекти, проте ця ситуація наочно демонструє стійкість антисемітських міфів і забобонів, поширених в українському суспільстві.
Після цього інциденту потерпілий був змушений змінити місце роботи, бо боявся, що знайомі колеги знову спробують завдати йому шкоди. В поліцію потерпілий відмовився звертатися, бо не хотів привертати увагу до своєї сім’ї. Його дружина та діти також є представниками єврейського народу.
3 березня 2025 року учень 7 класу однієї з Криворізьких гімназій Покровського району, зазнав булінгу через своє єврейське походження. Хлопчик був змушений видалити всі свої сторінки в соціальних мережах, бо невідомі з анонімних сторінок писали йому погрози та образи. У школі однокласники кілька разів називали його «жидівською дитиною» і запитували, «чому він досі не в Ізраїлі». Батьки намагалися написати заяву до Відділення поліції №3, але там їх запевнили, що діти «просто жартують».
Директор дотримувався такої ж думки. Лише після того, як батьки дитини пообіцяли, що всі погрози будуть розголошені та оприлюднені в соціальних мережах, було проведено бесіду з дітьми з боку педагогічного колективу. На момент написання звіту булінг у бік учня припинився.
Ці випадки стали відомі моніторинговій групі нашої організації лише після того, як постраждалі самостійно вийшли на зв’язок і проінформували про інциденти, що сталися. Єдине, що ми можемо зараз зробити, щоб захистити їх,
– оприлюднити їхні історії на умовах анонімності, і скласти звіт про реальну ситуацію з антисемітизмом у країні. На жаль, ми не можемо назвати точну цифру проявів побутового антисемітизму в Україні, тому що редакційна політика практично всіх українських ЗМІ спрямована на замовчування подібних інцидентів. Також небезпечною тенденцією є політика правоохоронних органів, спрямована не на виявлення винних і покарання за правопорушення, передбачених статтею 161 Кримінального Кодексу України
«Порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками», а на згладжування, на їхню думку, ситуації шляхом фактичної відмови у прийнятті заяв.
Також із жалем зазначаємо, що представники єврейської діаспори найчастіше самі бояться розповідати про подібні випадки, бо впевнені, що не отримають допомоги і побоюються за своє життя, здоров’я і соціальне становище, а також за життя, здоров’я і соціальне становище своїх близьких.
РОЗДІЛ IV: Інформаційна гігієна та боротьба з проявами антисемітизму в соціальних мережах
Під час проведеного моніторингу соціальних мереж та месенджерів, які використовуються в українському суспільстві, таких як Facebook, X, Telegram, Instagram, Tik-Tok, а також заборонених «Вконтакті» та «Однокласники», було виявлено 18 випадків антисемітських висловлювань, закликів до цькування та висловлювань. 10 подібних коментарів на момент написання звіту не були видалені адміністраторами пабліків, де вони були опубліковані.
Ці коментарі були залишені користувачами, частина з яких не є анонімами.
Це може свідчити про погіршення громадської думки щодо представників єврейського народу в українському суспільстві. Відкритий вираз антисемітизму під час спілкування в соціальних мережах може вказувати на почуття безкарності, а також на те, що ця думка поширена у соціальному оточенні осіб, які залишили коментарі відповідного характеру. Таким чином, можна зробити висновок про те, що особи, які залишають антисемітські коментарі публічно, не бояться покарання за антисемітські висловлювання, а навпаки вважають, що інші коментатори підтримають їхню думку.
Також тривожним фактом є відсутність будь-якої реакції на антисемітські висловлювання з боку пабліків та інших інформаційних платформ, що потрапили до моніторингового реєстру нашої організації. Деякі коментарі були видалені на момент написання звіту, але деякі продовжують перебувати під публікаціями ряду інформаційних майданчиків. Нижче прикріплюємо фото свідоцтва даних коментарів:
1 січня 2025 року у Telegram-каналі «Так люблю той Львів» під постом про пошкодження менори під час святкування Хануки у Львові, спостерігалася ціла низка антисемітських коментарів (9 шт.), у тому числі і тих не анонімних коментаторів, хто підтримує злочинця 15.
https://t.me/lviv1256chat/880043 7
4 січня 2025 року під постом у Telegram-каналі «Новини.LIVE Харків» про подорожчання пального анонімний користувач із ником «Ізюмський ізюм» написав, що «Юденам потрібно нагадати хто в цій країні хозяєва» 16.
8 січня 2025 року під постом у Telegram-каналі «Бесарабія INFORM | Новини Ізмаїл, Кілія, Болград, Рені, Вилкове, Татарбунари, Арциз, Білгород-Дністровський, Сарата» про проекти демонтажу російських та радянських пам’ятників анонімний користувач з ніком «Степан» написав «Малиновского еврея и Пушкина негра прежде всего под снос!» 17.
10 січня 2025 року у Telegram- каналі «Кілія.ua» під постом про день народження Степана Бандери анонімний користувач з ніком «Hidden87» написав «Слава нації!!! Смерть руснє та жидам!!!» 18.
2 лютого 2025 року під постом у Telegram-каналі «Новини.LIVE Львів» про зміни в мобілізаційних заходах анонімний користувач з ніком «Макс» написав, що на війну насамперед потрібно відправляти євреїв 19.
https://t.me/novynylive_kharkiv/71230
https://t.me/bessarabiainformcom/41853
https://t.me/Kiliya_ua/34076
https://t.me/novynylivelviv/57584
10 лютого 2025 року під постом у Telegram-каналі «Скринька Пандори» про те, що Папа Римський закликав українську молодь«прощати ворогів» анонімний користувач з ніком «Костянтин» звинуватив євреїв у вбивстві Ісуса і закликав «стерти взагалі цю націю» 20.
21 лютого 2025 року під постом у Telegram-каналі «Полтавська оргія» про створення нового парку анонімний користувач з ніком «(+- Мар’ян-+)», приєднавшись до розмови інших користувачів, написав, що в Одесі «немає нікого крім жидів та русявих ждунів»21.
23 лютого 2025 року під постом у Telegram-каналі «Лівий берег Києва» про виділення коштів на розвиток транспортної інфраструктури на 2025 рік анонімний користувач з ником «Герої не вмирають» залишив коментар «Жидовська природа завжди візьме своє» у відповідь користувачу з ником «Андрій» про те, що «Кошти будуть спрямовані нардепу в кишеню» 22.
https://t.me/pandoras_box_ua/42482 9
https://t.me/vplt_chat
https://t.me/kiev_levyy_bereg/38754
28 березня 2025 року, під постом у Telegram-каналі «Кременчук| Новини війни.» про масовану атаку на Полтаву не анонімний користувач з ніком «Артем» звинуватив євреїв у пограбуванні країни24.
25 березня 2025 року під постом у Telegram-каналі «Курс Одеса» на відео, де двоє чоловіків у єврейському національному одязі дивляться на паркомат, анонімний користувач з ніком «злата» написав «интересный народец. Торговаться умудряются с любой материей» 23.
Таким чином, ми бачимо реальні прояви антисемітизму в українському суспільстві. Інтернет-користувачі вважають, що євреї винні у багатьох проблемах і продовжують поширювати ненависть і стереотипи про єврейський народ. При цьому не всі адміністратори наведених вище пабліків видалили антисемітські коментарі, і жоден із коментаторів не намагався хоч якось припинити подібні висловлювання, що також є певним маркером суспільних настроїв. При цьому користувачі розповсюджують антисемітські коментарі навіть там, де про єврейський народ немає жодного слова. Це свідчить про зростання ненависті до людей єврейської національності серед українського інтернет- ком’юніті.
https://t.me/kurs_odessa/85904
https://t.me/treskkremik/56384
РОЗДІЛ V: Реакція правоохоронних органів та судової влади на прояви антисемітизму
Члени моніторингової групи у процесі аналізу реакції правоохоронних органів та судової системи зіткнулися з випадками відмови у прийомі заяв про завдання тілесних ушкоджень від постраждалих громадян України єврейської національності, мотивуючи це слабким ступенем завданих травм.
Зокрема, подібний випадок зафіксовано моніторинговою групою 16 березня 2025 року у відділенні поліції Дніпровського району міста Дніпро, розташованого за адресою вул. Василя Сухомлинського 38.
Також був зафіксований випадок, коли співробітники ДАІ побачивши єврейські ПІБ у посвідченні водія почали відкрито вимагати хабар для того, щоб не оформлювати протокол. Водій, який поскаржився нам на цю ситуацію, повідомив, що зрозумів це, виходячи з почутих висловлювань антисемітського характеру. Він стверджує, що не порушував правила дорожнього руху та був впевнений, що його зупинили виключно для того, щоб перевірити документи. За словами постраждалого, він почув, як один із інспекторів сказав своєму колезі цитата: «це єврей, з нього можна більше взяти». Тоді постраждалий відповів, що судити за національною ознакою не можна, і він скаржитиметься до компетентних органів. Після того, як водій попросив документи співробітників ДАІ, йому побажали «щасливої дороги» та відпустили.
Подібні випадки свідчать про те, що в Україні досі поширені середньовічні міфи у дусі чорносотенної пропаганди про те, що «євреї дуже багаті, тому з них можна вимагати більше, ніж з інших». І той факт, що ці міфи поширені навіть серед співробітників державних служб, свідчить про високий рівень антисемітизму у країні та суспільстві загалом.
Слід зазначити і випадок позитивної реакції на злочин, скоєний на ґрунті антисемітизму. Після того, як 1 січня 2025 року, під час святкування Хануки, у Львові невідомий пошкодив встановлену на руїнах історичної синагоги «Золота Роза» менору, перерізавши електричні дроти освітлення, поліція розпочала кримінальне провадження.
Однак, варто зазначити, що це сталося тільки після широкого суспільного резонансу, коли відео з пошкодженням менори почали розповсюджувати у соціальних мережах та ЗМІ 25, 26, 27, 28, 29.
Таким чином, ми бачимо, що представники єврейського народу в Україні не можуть почуватися впевнено і потребують додаткового захисту. На жаль, ми можемо зробити висновок про те, що для залучення осіб, які вчиняють злочини на ґрунті антисемітизму, потрібен суспільний резонанс. В Україні досі існують неправдиві стереотипи щодо євреїв, а робота, спрямована на їхнє подолання, проводиться на недостатньому рівні.
https://hromadske.ua/suspilstvo/237167-u-lvovi-poshkodyly-khanukalnu-menoru-vstanovlenu-na-ruyinakh-synahohy
https://www.radiosvoboda.org/a/news-lviv-menora-politsia/33261151.html
https://zaxid.net/u_tsentri_lvova_vandal_pogasiv_hanukalnu_menoru_na_yevreyskomu_memoriali_n1600921
https://suspilne.media/lviv/915863-u-lvovi-nevidomij-poskodiv-menoru-vstanovlenu-na-ruinah-sinagogi-so-vidomo/
https://zmina.info/news/u-lvovi-policziya-zatrymala-19-richnogo-yunaka-yakyj-u-stani-alkogolnogo-sp%CA% BCyaninnya-zagasyv-svichky-na-hanukalnij-menori/
РОЗДІЛ VI: Прояви нетерпимості до релігійних вірувань представників єврейського народу та злочини скоєні на релігійному ґрунті
Як відомо, в Україні налічується 80 синагог, які надають можливість для здійснення релігійних культів, а також 288 національних єврейських організацій. Важливо наголосити, що на території України, у місті Умань, знаходиться одна з найважливіших святинь єврейського народу – могила основоположника бресловського хасидизму, цадика Нахмана.
Ізраїль неодноразово виступав із пропозицією перенесення могили видатного сина єврейського народу на свою територію 30, проте досі зовнішньополітичне відомство Ізраїлю стикається з нерозумінням українських колег і не бачить прагнення вирішення цього питання.
Необхідність перенесення цієї релігійної святині пов’язана не лише з логістичними проблемами, з якими стикаються паломники, які особливо ускладнилися після повномасштабного агресивного вторгнення Російської Федерації в Україну та закриття Київського та Одеського аеропоротів, а й зростанням антисемітських настроїв в українському суспільстві загалом.
У звітний період, з 1 січня 2025 року до 31 березня 2025 року було здійснено виїзд представників моніторингової групи у м. Умань для вивчення громадської думки та проблематики міжрелігійних відносин. В результаті бесід із місцевими жителями стало відомо, що в українському суспільстві існує негатив високого рівня, пов’язаний з «великою кількістю сміття» після приїзду паломників. Варто зазначити, що місцеві жителі проектували негатив безпосередньо на паломників, а не на незадовільну роботу місцевих комунальних служб, які халатно виконують покладені на них обов’язки щодо підтримання чистоти вулиць.
Реакція на візити паломників з боку місцевих жителів досить різна, від жестів невербального характеру, таких як «демонстративне відвертання» та нецензурні жести, до вербальних образ.
Проте варто відзначити і позитивні тенденції, пов’язані з тим, що під час святкування Рош ха-Шана в місті чергує не лише українська, а й ізраїльська поліція 31. Наші активісти впевнені, що цей захід необхідний для того, щоб уникнути можливості вчинення неправомірних дій щодо паломників та могили цадика Нахмана в цей період.
Незважаючи на те, що правопорушення, скоєні на ґрунті релігійної неприязні з боку громадян України щодо представників хасидського руху, не зафіксовано у зазначений в звіті термін, наші представники зробили висновок про те, що з боку української влади триває перешкоджання організації святкування Рош ха-Шана у 2025 році.
Так, моніторингова група отримала інформацію про ігнорування запитів низки представників хасидської релігійної громади з боку місцевої адміністрації міста Умань, направлених на їхню адресу в лютому-березні 2025 року, що розцінюється не лише як зневажливе ставлення до цієї релігійної групи, а й порушення Закону України «Про звернення громадян». Таким чином, незважаючи на той факт, що на території України є безліч синагог і одна із святинь єврейського народу, люди, які дотримуються юдейського віросповідання, не можуть спокійно здійснювати свої паломництва, адже ніхто не гарантує їм безпеку вчинення релігійних обрядів.
https://www.jpost.com/Diaspora/Report-Foreign-Ministry-asked-Ukraine-to-bring-Rabbi-Nachmans-remain-to-Israel-513475
https://suspilne.media/cherkasy/845647-dopomagatimut-ukrainskim-pid-cas-ros-ga-sana-do-umani-pribuli-izrailski- policejski/
ВИСНОВКИ
Під час проведення моніторингу в I кварталі 2025 року було виявлено 36 випадків антисемітизму по всій Україні. З них: 2 в державних установах, 10 під час несення військової служби, 3 на побутовому рівні, 18 у соціальних мережах, а також 3 пов’язані з правоохоронними органами.
Причинами антисемітизму в Україні ми вважаємо усталені стереотипи про єврейський народ, в які активно вірять не лише прості громадяни, а й представники державної влади та з якими ніхто не бореться. Ідеї, поширені одним з ідеологів українського націоналізму Володимиром Мартинцем, який видав у 1938 році брошуру «Жидівська проблема в Україні», де стверджував:
«Наші євреї є з політичної точки зору ворожим елементом, з соціально- економічної точки зору – паразитами, з культурної та національної точки зору – шкідниками, а з расової точки зору – непридатними для змішування та асиміляції», – поширені серед значної кількості українців.
В умовах, спричинених повномасштабним вторгненням Російської Федерації в Україну, що характеризуються загальною недовірою, соціальною нестабільністю, невпевненістю в завтрашньому дні, дуже високим рівнем корупції, зростанням бідності і, відповідно, агресії, деякі громадяни України відчувають, що у них «розв’язані руки». З цієї причини абсолютно без страху піддатися законному покаранню за скоєні правопорушення, вони проектують соціальну незадоволеність і ворожість на представників не титульних національних груп, і дозволяють собі відкриті образи, приниження людської гідності, загрози, а також застосування фізичної сили щодо євреїв.
Особливе занепокоєння викликає відкритий антисемітизм у Збройних силах України. Військове керівництво періодично демонструє впевненість у тому, що життя євреїв менш важливе, ніж життя українців, тому відправляє представників єврейської діаспори, які служать у ЗСУ, на найнебезпечніші ділянки фронту, пов’язані з ризиком для життя та здоров’я. Ми не маємо точної цифри, скільки євреїв загинуло внаслідок таких рішень, окрім зазначених у звіті фактів.
Також з достовірних джерел, які ми вимушено залишаємо анонімними, ми знаємо, що солдати-євреї зазнають утисків та побиття з боку своїх товаришів по службі. Внаслідок чого вони змушені приховувати своє походження.
При цьому фіксуються випадки, коли громадяни України єврейського походження стикаються з перешкодами під час звернень за захистом та/або правовою допомогою, оскільки певну частину подібних заяв поліція та суди відмовляються приймати.
Після проведення цього дослідження та фіксації порушень прав людини на ґрунті антисемітизму, ми можемо зробити висновок, що людям єврейської національності небезпечно перебувати на території України, через небажання влади помічати випадки антисемітизму в країні, незважаючи на ухвалений у 2021 році Закон України «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні».
Для отримання більш глибоких та об’єктивних даних проблему необхідно розглядати у динаміці. З цією метою ми маємо намір не припиняти моніторинг антисемітських настроїв в Україні та щокварталу публікувати відповідний аналіз.
OБ’ЄДHAHA ЄBPEЙCbKA OБЩИHA УKPAЇHИ
Наш сайт: www.jew.org.ua
Адреса: Україна, 49044, м. Дніпро, СКЦ «Mенора»
E-mail: office@jew.org.ua
Контакти: 910 (6е3коштовно 3 мо6ільного), 0 800 600 910 (6е3коштовно 3і стаціонарного).The post ОЄОУ: Євреям небезпечно знаходитись в Україні first appeared on Сумські Дебати.
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
01.07.2025 Двічі втратили домівку: багатодітна родина з Краснопілля оселилась у модульному містечку на Сумщині
01.07.2025 У Кролевці попрощаються із захисником Володимиром Сербіним
01.07.2025 Рятувальники завершили аварійно-відновлювальні роботи в Лебедині
01.07.2025 У Сумах патрульні розшукали водійку, яка залишила місце ДТП
01.07.2025 На Сумському напрямку українські воїни відбили 17 атак росіян