Як оговтується після обстрілу філія бібліотеки СумДУ

04.06.2025

‭«Усі книги, які ми знайшли під завалами — хоч цілі, хоч побиті — були спущені до книгосховища, уже звідти ми поступово привозимо більш сучасні примірники до нового приміщення» .

13 квітня російський ракетний удар по Конгрес-центру в Сумах зруйнував бібліотеку Сумського державного університету, зокрема сильних пошкоджень зазнала Філія бібліотеки, яка раніше обслуговувала більшою мірою студентів економічних і юридичних спеціальностей, а зараз — не лише всі кафедри, а й сторонніх відвідувачів.

Фото зі зруйнованого Конгрес Центру СумДУ

Майже за місяць від обстрілу Філія переїхала до університетського Навчального Корпусу №1, тут у невеликій кімнаті компактно розмістилися стенди, столи з ноутбуками, кілька диванів. Відвідувачів зустрічає портрет молодого Шевченка, який вдалося забрати зі зруйнованого приміщення.

На полицях — книги, які врятували з-під завалів і вивезли зі сховища. Під теплим сонцем відкритих вікон сушаться примірники, які попри вологу в зруйнованому приміщенні Конгресу, не втратили товарний вигляд. Їх бережуть через специфічну тематику — ‭«Фізична реабілітація», ця спеціальність, говорить завідувачка Філії Лариса Ониксимова, на сьогодні дуже затребувана, а нова навчальна література з’являється вкрай рідко. На столі під стіною — ті, які вже ніколи не потраплять до рук читачів — розбухлі від дощів стоси літератури на списання.

Фото з Навчального Корпусу №1

Минулого тижня тут — на новому місці — встановили стелажі, кожну врятовану книгу протерли вологими ганчірками. Пані Лариса з колегами показують примірники, в яких залишилися уламки заліза й скла. У руках бібліотекарки Олександри Казанджиєвої — ‭«Жовтолика» Ребекки Кван і «Драбина» Євгенії Кузнєцової з посіченими обложками. Працівники згадують, десь була і «Спитайте Мієчку», але цьому примірнику не вдалося пережити обстріл. «Колонія» Макса Кідрука, яка раніше користувалася великим попитом у студентів, зараз із повністю відірваним заднім форзацем і шматком скла, що застряг між сторінок.

Колега пані Лариси — завідувачка сектору обслуговування Ольга Черевко — говорить, попри те, що примірники втратили свій зовнішній вигляд, їх все ще можна читати, тож вони обов’язково будуть доступними для користувачів.

«Думаю, люди не відмовляться брати ці книги, хоч вони і пошматовані».

Зазвичай, розповідають бібліотекарі, студенти приходять за художньою та літературою для саморозвитку, підручниками їх забезпечують кафедри. Більшість навчальної літератури є в електронних архівах, тож ними можна користуватися вдома.

«Можливо, художні книги мають терапевтичний ефект, а можливо, молодь просто виросла на сучасній літературі, тож слідкує за авторами та їхніми новинками», — додає Лариса Ониксимова.

Уже зараз сюди звертаються користувачі, які просять ту чи іншу книгу, бібліотекарі ж обіцяють знайти її або серед стелажів, або спуститися в укриття й відшукати примірник серед врятованих, але ще не перевезених.

5 із 68

Структура бібліотечної мережі СумДУ — Центральна бібліотека, Філія бібліотеки та Бібліотека Медичного інституту.

Філія бібліотеки утворилася ще на базі Української академії банківської справи, із 2009 базувалася в Конгрес Центрі. Восени 2024 року до них із Хіммістечка переїхала Центральна бібліотека університету, таким чином книгами зайняли майже увесь другий поверх будівлі.

«Стало більше співробітників і спілкування, почало приходити більше студентів інших спеціальностей. Ми проводили спільні заходи, зробили у сховищі невеликий коворкінг із меблями та вай-фаєм, але не встигли провести в ньому жодного заходу», — говорить Лариса Ониксимова.

Фото зі зруйнованого Конгрес Центру СумДУ

Після ракетного удару Центральна бібліотека повернулася в навчальне містечко університету на вулицю Харківську, Філія ж переїхала в історичне для себе місце, де вони знаходилися до початку нульових — у Навчальний Корпус №1.

Сьогодні у відділі обслуговування читачів може поміститися до 5 тисяч книг, усього ж фонд Філії нараховує близько 68 тисяч примірників.

«Нам обіцяють ще одне приміщення в цій будівлі, яке слугуватиме бібліотеці підсобним фондом. Там зберігатимуться книги й бібліотекарям не доведеться їздити до сховища, де зараз знаходиться частина примірників», — говорить Лариса.

Попри те, що більшість книг збереглася, частина видань все ж втрачена.

Поруч із відділом обслуговування розмістився сектор інформаційно-аналітичної роботи. Його фахівці проводять онлайн-семінари для студентів, формують електронний архів СумДУ, готують бібліографічні списки, роблять інформаційні дайджести, лібгайди — тематичні посібники, в яких зібрана вся наявна довідкова інформація з тої чи іншої теми.

«Віримо, що якщо безпекова ситуація дозволить, то у вересні почнемо повноцінно запрошувати до себе читачів, але й літом працюватимемо в звичному режимі», — говорить завідувачка Філії.

trybuna.sumy.ua

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

The post Як оговтується після обстрілу філія бібліотеки СумДУ first appeared on Сумські Дебати.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
01.07.2025 Безпекова ситуація в Сумській області станом на ранок 1 липня
01.07.2025 Двічі втратили домівку: багатодітна родина з Краснопілля оселилась у модульному містечку на Сумщині
01.07.2025 У Кролевці попрощаються із захисником Володимиром Сербіним
01.07.2025 Рятувальники завершили аварійно-відновлювальні роботи в Лебедині
01.07.2025 У Сумах патрульні розшукали водійку, яка залишила місце ДТП
01.07.2025 На Сумському напрямку українські воїни відбили 17 атак росіян

Коментарі: