Російські удари, будівництво доріг і не оголошення евакуації з Сум: інтерв’ю з начальником ОВА Олегом Григоровим

16.06.2025

З початку червня на Сумщині загинуло 7 цивільних людей, серед них – дитина. У середньому російська армія здійснює від 80 до 120 обстрілів на добу. Водночас з початку оголошення евакуації у 2023 році і дотепер евакуйовано майже 55 000 населення, з них понад 7 000 дітей. Детальніше про це і те, яка доцільність будівництва підземних шкіл та доріг та чи є підстави евакуації з Сум – Суспільному розповів начальник ОВА Олег Григоров.

Якою є безпекова ситуація в області?

Безпекова ситуація в області залишається, як і раніше, досить складною через ворожі обстріли, обстріли цивільної інфраструктури, руйнацію об’єктів, житлових будинків. Якщо говорити про абсолютні цифри, то можемо сказати, що в середньому обстрілів буває від 80 до 120.

Цифри змінюються. Удари ведуться, зокрема по чотирьох районах і здебільшого це десь 14 прифронтових громад Найбільше у нас страждають Сумський і Шосткинський райони, де тривають найбільш активні бойові дії вздовж лінії бойового зіткнення. Звісно, що ворог застосовує різноманітні засоби ураження, це і керовані авіаційні бомби, і БпЛА, і FPV-дрони та скидання ВОГ.

Олег Григоров. Сумська ОВА

З початку червня на Сумщині загинуло 7 мирних мешканців, 49 осіб зазнали поранень. На жаль, серед цих семи загиблих людей – одна дитина, а серед поранених – троє дітей. Одну дитину, яка була у важкому стані, наразі відправлено у дитячу лікарню “Охматдит” у Києві, для надання більш якісної допомоги.

Наслідки обстрілу Сум. 3 червня, 2025 рік. Суспільне Суми

Наскільки потрібно хвилюватися на сьогодні населенню, зокрема Сум? У соцмережах є занепокоєння щодо різних сценаріїв, які можуть бути. Є хвилювання, що місто Суми не дуже захищене. Яка Ваша думка?

Я думаю, що кожен громадянин нашої України від Сєвєродонецька до Ужгорода хвилюється вже з 24 лютого 2022 року. Напевно, навряд чи можна сказати, що під час війни хтось відчуває себе спокійно, а хтось хвилюється. Звісно, ми маємо 562 км державного кордону з ворогом.

Білопілля після російських ударів, 2025 рік. Суспільне Суми

Звісно, ми констатуємо обстріли й бачимо, що ворог веде свою війну не на лінії бойового зіткнення, а фактично проти цивільного населення. Це хвилює кожну нормальну свідому людину. Водночас можу сказати, що на території області, міста Суми розміщені відповідні укриття, бомбосховища, коли оголошується повітряна тривога, яка триває в середньому 14-15 годин на добу. І, звісно, є певні ризики для життя та здоров’я людей.

Хочу зазначити, що, по-перше, в нас є відповідна комунікація 24/7 з військовим командуванням. Як обласна військова адміністрація в межах своєї компетенції й в межах, скажемо так, нашого доступу до інформації, ми знаємо які заходи вживаються. Зокрема щодо протиповітряної оборони у нас є відповідна комунікація з військовим командуванням. Ми розуміємо їхні потреби та оперативно виділяємо кошти з бюджетів громад, обласних бюджетів, залучаємо кошти підприємців.

І я можу сказати, що може бути відповідний фідбек від бізнесу Сумської області, який до того залучений. Ці заходи мають певний результат заради безпеки. Звісно, ворог намагається поширювати інформацію про створення якихось зон захоплення і це впливає на емоційний стан людей. Але в той самий час можу сказати, що наші Збройні сили України мають чітке розуміння своїх дій, вони впевнено стоять на своїх позиціях і мають успіх на певних ділянках фронту.

І тому, як очільник обласної військової адміністрації, абсолютно впевнений, в безпековій складовій для нашого регіону, в першу чергу, в тих заходах, які вживаються заради неї. Потрібно розуміти, що ворог намагається нищити нас і зламати нашу волю в першу чергу за рахунок постійної паніки.

Які населені пункти наразі точно не під контролем ЗСУ, щоб не було фейкової інформації?

Я можу сказати так – ми розуміємо, що лінія бойових дій досить гнучка. Протягом тривалого часу може ворог мати успіх, звісно, як я розумію, і успіх можуть мати і наші Збройні сили України. Вона досить динамічна. Інформація щодо території, яка підконтрольна або непідконтрольна – це дані, які надає Генштаб маючи достовірну і об’єктивну інформацію для того, щоб констатувати цей факт. Тому ми спираємось лише на ці офіційні джерела ЗСУ.

Наразі ми розуміємо лише проведення активних бойових дій на території Сумського району. А також про ті населені пункти, де через наближеність до зони бойових дій ми оголосили евакуацію за ініціативою військових. Наразі можу сказати, що мова йде про активні бойові дії й про те, що є певна “сіра” зона.

Якою є вірогідність окупації Сум?

Вірогідність окупації Сум, на мою думку, як сумчанина, як очільника військової адміністрації – вона виключена. На мою думку, це неможливо. Якщо про таке говорити й припускати окупацію – це зневіритись в нашу перемогу.

Альтанка у Сумах. Суспільне Суми

Якою є вірогідність знищення міста з повітря?

Ми щодня зазнаємо близько 100 обстрілів території Сумської області. Ворог намагається, звісно, не лише Суми знищити, він намагається знищити і Київ, і наші інші міста, і він цей задум не приховує.

Тут питання не лише в Сумщині. Я думаю, ви зі мною погодитеся, що мешканці Києва останнім часом це відчувають не менше ніж сумчани. І тому хочу сказати ще раз – ворог, мені здається, має на меті знищити взагалі всю українську націю. Він це не приховує.

Наслідки атаки БпЛА 9 лютого. Суми, 10 лютого 2025 р. Суспільне Суми

Ми залишаючись на місцях, комунікуючи з військовими просто зробимо все для того, щоб наша громада, ми всі були живі-здорові, і ворог не мав перемогу, не міг перетворити на реальність свої безглузді намагання. І я впевнений, цього не буде. У нас вистачає людських сил і зброї для того, щоб захистити, наприклад, Сумщину.

Чи не залишилося людей саме в тих прифронтових територіях, селах, де ведуться бойові дії? Тобто чи все населення евакуйоване?

З приводу евакуації – вона оголошена у 213 населених пунктах. Це стосується 18 громад, це в чотирьох районах. Наразі звідти евакуйовано майже 55 000 населення, з них майже 7800 дітей.

Повністю евакуйоване населення з 60 населених пунктів. Тому частина населення ще залишається там. Але мова йде про те, що в цих громадах, де залишаються люди – населені пункти віддалені від лінії бойових зіткнень. Ми розуміємо, що ніхто, жодна нормальна людина не хоче покидати свою домівку. Але ворог змушує. Хтось наважується, а дехто лишається, люди складають письмові заяви про відмову від евакуації. На жаль.

Евакуація з с. Писарівка. Суспільне Суми

Незважаючи на це, в нас щодня організовані евакуаційні групи. До них залучені представники поліції, ДСНС. Нам дуже активно допомагають громадські організації, волонтери. І користуючись нагодою, хотів би подякувати громадським організаціям, волонтерам за їхню свідому участь спільно з нами в заходах щодо збереження життя та здоров’я людей.

Звісно, залучені голови громад, ми залучаємо і ДФТГ, органи державної влади та щодня спілкуємось щодо відповідної роз’яснювальної роботи стосовно евакуації. Можу сказати, що в цілому в нас за добу з прифронтових громад евакуюється близько 100 осіб.

Евакуація із Краснопілля. Суспільне Суми

Це саме там, де ведуться бойові дії, саме в прифронтових територіях, так?

Це усі ті населені пункти, які умовно наближені до лінії бойових дій і звідти оголошена евакуація.

Допомога їм якась може надаватися, окрім евакуації?

Якщо люди не виїжджають з тих громад, де оголошено евакуацію, це жодним чином не означає, що вони залишаються сам на сам зі своїми проблемами. Звісно, там є присутність керівників територіальних громад, поліції, ДСНС, екстреної медичної допомоги. Постійний коннект, надання гуманітарної допомоги. Державною владою, обласною державною адміністрацією вживаються всі відповідні заходи.

Хотінь, 2 червня 2025 рік. Сумська ОВА

Яка ймовірність захоплення Хотіні, Юнаківки й взагалі, чи вони під контролем на сьогодні наших Збройних сил України?

Відповім, як сумчанин, відповім і як очільник ОВА. Я впевнений і з цією думкою живу, що ворог не буде мати взагалі ніяких шансів на цих напрямках. Я в це вірю і впевнений у наших військових. Я щиро вірю в нашу перемогу, впевнений в ЗСУ, в їхню спроможність і в те, що вони не поступляться і будуть міцно тримати кордон та мати успіх.

Надпис на заборі “Тут живуть”, Юнаківська громада, Сумська область, листопад, 2024 рік. Вікторія Гладченко/Суспільне Суми

В одному зі своїх звернень Ви сказали, що до Сум не долітають FPV-дрони. Чи є вірогідність того, що вони все ж таки зможуть долітати?

Дійсно, до Сум, на щастя, вони не долітають. Ми відмічали удари FPV-дронами Білопільській та Ворожбянській громадах. Також ми всі памʼятаємо, як у травні ударом ворожого БпЛА було фактично знищено мікроавтобус з цивільними, коли загинуло дев’ять людей.

Тому ми проводимо спільні наради з військовими та командою для того, щоб розуміти – у разі настання такої можливості і фідбека від військових, ми могли б залучити там ДФТГ, могли б залучити громадськість для убезпечення.

Війська РФ ударили безпілотником по рейсовому автобусу у Білопіллі. Суспільне Суми

Щодо фортифікаційних споруд – дуже багато чого будували, наразі з’ясовується, військові говорять, що з фортифікаційними спорудами біда. Яка взагалі ситуація з фортифікаційними спорудами на сьогодні, саме перша, друга, третя лінія? Наскільки ми готові, на 100% чи ще потрібно добудовувати?

Щодо необхідності добудовування, думаю, з урахуванням активності бойових дій, розуміння військових можливостей, змін задуму противника – щось потрібно добудовувати.

Звісно, в тій комунікації, про яку я вже озвучив, то ми розуміємо на яких ділянках необхідно додатково залучати техніку, людський ресурс для облаштування додаткових фортифікацій, додаткових засобів, які будуть сприяти нашим Збройним Силам України, складам Сил безпеки і оборони для обороноздатності. Цей процес триває.

Будівництво фортифікацій на Сумщині, 2024 р. Сумська ОВА

Фортифікації будуються на замовлення ЗСУ, вони визначають межі, рубежі й технічні вимоги до тих фортифікацій. Після цього в межах кошторису обласна державна адміністрація проводить ці роботи. Після чого військові підписують відповідні акти приймання/передачі, і вже після цього вони переходять на відповідний баланс.

Вони будуються майже кожного дня. Не можу сказати, що вони там не готові на 70% чи готові на 100%, тобто кожного дня з’являється нова потреба для того, щоб їх добудовувати. Фортифікації будуються не лише силами обласної військової адміністрації.

В одному зі звернень Ви сказали, що немає потреби евакуації із Сум. Наразі Ваша думка не змінилася, буквально днями бачила інтерв’ю Віктора Бобиренка. Його думка про те, що потрібно, напевно, подумати про евакуацію дітей із Сум?

Я постійно 24/7 задумуюся і постійно враховую всі ризики. Все це аналізую, спілкуюсь з військовими. І часу в мене на поспати реально немає. Я позбавлений можливості робити емоційні заяви, я спираюся виключно на конкретні факти. Тому наразі питань щодо оголошення евакуації немає. Якщо б такі були, ми таке б розпорядження видавали. Але ми в це не віримо, що це буде, і для цього активно працюємо з військовими. Це по-перше.

По-друге, хочу сказати, що, звісно, обстріли, є по території всієї України. Я впевнений, що і в місті Києві є люди, які своїх дітей вивозять на захід України. І, звісно, якщо людина сприймає ситуацію для себе небезпечною через обстріли, то вона ухвалює відповідне рішення.

Архівне фото. Евакуація із Сум. Березень 2022 р. Фото Сумської ОВА

Якщо таки евакуація мешканців Сум знадобиться, як завчасно люди будуть знати, що потрібно евакуйовуватися?

По-перше, я не вірю в те, що наші ЗСУ допустять до того, щоб Суми підлягали евакуації. Я вам скажу більше, це свідомо розуміє керівництво нашої держави. І тому розглядати це питання однозначно, з мого боку, не те, що некоректно, я переконаний в нашій перемозі.

По-друге, плани евакуації, алгоритм евакуації передбачені чинним законодавством. Він не змодельований виключно для Сум. Я хочу сказати, що плани евакуації є, навіть, для міста Луцьк і для міста Ужгород. Вони є для кожного населеного пункту залежно від ситуації.

Є чітко розроблений план, є строки повідомлення, є розрахунок сил засобів, є розрахунок сусідніх областей у наданні допомоги і розроблений евакуаційний маршрут і розрахунки залізничного транспорту, автомобільного транспорту, особистого транспорту. Все це передбачено. Це монументальний документ, який є в кожному місті нашої держави Тому звісно, як ми заявляли про розроблені маршрути евакуації, ми не недооцінюємо тих загроз, які є.

Звісно, в країні війна і потрібно бути готовими до будь-яких ситуацій, але ми не перебільшуємо їх водночас. І, звісно, Суми, як і Шостка, Конотоп, Глухів, Ужгород, Мукачево і Рівне, має плани евакуації й відповідні розрахунки. Звісно, вони актуалізовані та приведені максимально у розуміння відповідної ситуації. Це те, що я можу сказати.

Евакуація з Краснопільської громади, Сумська область, 20 березня, 2025 рік. Олег Вороненко/Суспільне Суми

Кількість автобусів, які можуть бути залучені під час можливої евакуації, всіх людей зможуть забрати відразу?

В місті Суми наразі майже 300 000 населення, так? Є власний транспорт. Під час евакуації, звісно, враховані і соціально вразливі категорії, і заклади охорони здоров’я. Це монументальний документ. Він передбачає дуже-дуже багато.

Хочу і змушений констатувати, трохи відхиляючись від теми, що ми відмічаємо, що ворог вміло використовує фейки, намагається вести свою війну в інформаційному просторі, поширюючи дезінформацію і провокуючи певні емоційні заяви.

Міський парк, Суми, квітень, 2025 рік. Суспільне Суми

Чи є у нас евакуаційний потяг, чи курсує і наскільки небезпечно їздити наразі залізницею?

З приводу евакуаційних маршрутів. Я хочу сказати, що в нас рухаються потяги – напрямок Суми-Харків і Суми-Київ. Ми наразі розглядаємо, у разі ускладнення ситуації, на рівні Кабміну, можливі зміни залізничних маршрутів, використання, скажемо так, комбінованих маршрутів, частково автомобільний, частково залізничний. В нас прораховано декілька варіантів залізничних рухів з урахуванням безпекової складової.

Ще раз підкреслюю, на жаль, в умовах війни й постійних обстрілів ворога, коли ми маємо 14- 15 годин повітряну небезпеку в області, взагалі про якусь безпеку говорити дуже складно. Можна лише, напевно, мову вести про те, наскільки оперативно адекватно влада реагує на ці загрози та коригує відповідні дії.

Тобто евакуаційний потяг, який курсував до Києва на сьогодні є?

Так, він наразі є.

Захисні сітки. Наскільки захищена наша область? Наскільки вони добудовані і наскільки вони є ефективними на Вашу думку? І чи потрібно їх надалі будувати, чи ловлять вони все ж таки ці дрони?

Так, вони є ефективними на 100%. Скажімо так, будь-які засоби протидії, які давали хоча б якийсь відсоток збереження життя та здоров’я людей, я вважаю, кожен варто і потрібно використовувати і це пріоритет. Тому ефективність від них є.

Вже певна кількість побудована, є бачення будівництва іншого захисту й надалі. Я хочу зазначити, що до цього залучені і військові, і державний бюджет. Щодо питання будівництва – задіяна не лише одна обласна державна адміністрація, але й громади. Дякую волонтерам, до речі, користуючись нагодою хочу зазначити, що це дуже потужний рух на Сумщині і вони дуже допомагають. І за рахунок них Суми дійсно тримаються.

А багато ще, до речі, нам добудувати цих сіток? До міста Суми вони дійдуть?

Ці антидронові маршрути будуються за відповідною схемою і їх же ж не можна побудувати за одну хвилину. Є певний план, певне розуміння на мапі першочергових маршрутів, які в першу чергу потребують захищеності й подальше таке ешелонне будівництво і розуміння цієї ситуації.

Яка доцільність будівництва підземних шкіл та доріг, зокрема у прикордонних громадах нині?

Я вам ще на початку говорив, що питання допомоги військовим стоїть в першочергових наших завданнях, як і безпека, і здоров’я нашої громади. Водночас Суми – це живе місто. Це місто з людьми, місто з дітьми, яким потрібно навчатися. І є цільова програма і цільові субвенції з держави, які виділяються на будівництво цих шкіл, аби наші діти могли отримувати цей навчальний процес.

Підземна школа на Охтирщині. Сумська ОВА

Щобільше, хочу сказати, ми впевнені в нашій перемозі й згодом, з роками станемо на мирне життя і будемо навчатися та розуміти, що це було необхідно. Водночас нас війна навчила бути готовими до різних викликів. І тому навіть в мирний час наші підземні укриття для дітей мають бути, мають мати право на життя.

Говорячи про укриття, в нас була дуже корисна зустріч з послом Швейцарії в Україні паном Феліксом Бауманном. Хочу сказати, що у Швейцарії не можна здати будинок і жити по нормах ДБН Швейцарії, якщо немає підземного укриття. І це стосується шкіл. Чому так? А тому що Швейцарія ще, попри те, що не була активним учасникам Другої світової війни, але з 50-х років має таку догму. Напевно, саме завдяки їй це і є обов’язкова умова підземних укриттів, оскільки вони розуміють ризики. Тому вважаю, що підземні укриття для наших дітей потрібні. Освітній процес не може зупинятися. Це кошти, які виділяються державою, виділяються для безпеки наших дітей, для забезпечення освітнього процесу. І у післявоєнний мирний час, який безперечно буде.

Підземна школа на Охтирщині. Сумська ОВА

Стосовно доріг, так само запитання. Нормальні дороги потрібні для наших військових, для перевезення поранених. Якщо вивезти пораненого по, скажемо так, неякісних дорогах, вони мають і певні страждання та муки, відповідно запит військових привести дороги до ладу.

Питання доріг – це логістичні шляхи. Це можливі й евакуаційні шляхи. Логістичні шляхи для нашого бізнесу. Ми утримуємо бізнес максимально і сприяємо йому усіляко в Сумській області. Якщо виробники і підприємці, не дай Боже, поїдуть з Сумщини – громада залишиться без бюджету, без можливості вирішувати соціальні пакети, і в тому числі військових. Попит від сумського бізнесу – сприяти їм в тому числі й в логістиці, щоб наша продукція могла діставатися до безпечних міст. Тобто попит військових, попит логістики, звісно, враховується. І держава нам виділяє на це кошти. Звісно, ми дороги будуємо.

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМThe post Російські удари, будівництво доріг і не оголошення евакуації з Сум: інтерв'ю з начальником ОВА Олегом Григоровим first appeared on Сумські Дебати.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
01.07.2025 Безпекова ситуація в Сумській області станом на ранок 1 липня
01.07.2025 Двічі втратили домівку: багатодітна родина з Краснопілля оселилась у модульному містечку на Сумщині
01.07.2025 У Кролевці попрощаються із захисником Володимиром Сербіним
01.07.2025 Рятувальники завершили аварійно-відновлювальні роботи в Лебедині
01.07.2025 У Сумах патрульні розшукали водійку, яка залишила місце ДТП
01.07.2025 На Сумському напрямку українські воїни відбили 17 атак росіян

Коментарі: