Декларування доходів-2015: питання та відповіді

Мирошникова Наталья На запитання користувачив нашого сайта відповідає начальник управління доходів і зборів фізичних осіб Головного управління ДФС у Сумській області Наталя Мірошнікова.

Питання (Юрій 23.04.2015): Чи має право ФОП, яка застосовує загальну систему оподаткування, включати до витрат вартість ремонту майна як власного, так і орендованого?

Відповідь: Фізична особа — підприємець, яка використовує у своїй господарській діяльності власне майно, прямо пов’язане з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг, має право включати до витрат вартість ремонту (поліпшення) майна (в тому числі касового апарата).

При цьому вартість ремонту (поліпшення) орендованого майна фізична особа — підприємець має право включати на підставі господарських договорів, у яких передбачено умови експлуатації та їх ремонт.


Питання (Ольга 23.04.2015): Як оподатковується вартість власності, що отримана в подарунок від мами?

Відповідь: Вартість власності, що успадковується (отримується в подарунок) членами сім’ї першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Нагадаємо, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.


Питання (Вікторія 28.04.2015): За якою адресою повинна подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи фізична особа , якщо вона прописана в одному місці, а дохід отримує в іншому?

Відповідь: Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний чи має право подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.


Питання (Зина 28.04.2015): Отримала квартиру в спадок. Чи маю подати декларацію?

Відповідь: Вартість спадщини, якщо вона отримана від члена сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, батьки і діти), або ж отримана інвалідом I групи або особою, що має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківської опіки, або дитиною-інвалідом, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. У інших випадках ставка податку складає 5 %.

Платники податку, що одержали дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації. В інших випадках громадяни зобов'язані задекларувати такі доходи до 1 травня року, що йде за роком, в якому отриманий доход у вигляді спадщини, і до 1 серпня сплатити з таких доходів відповідну суму податку.


Питання (Лев 28.04.2015): В який спосіб можна подати декларацію?

Відповідь: Декларацію про майновий стан і доходи можна подати особисто або уповноваженою на це особою, надіслати поштою, а також засобами електронного зв'язку через офіційний веб-портал Державної фіскальної служби України.

Для подання декларацій в електронній формі у режимі реального часу (on-line) платнику податків необхідно мати електронний ключ цифрового підпису та відповідне програмне забезпечення для надсилання електронних звітів. Відповідне програмне забезпечення завантажується із сайту Акредитованого центру сертифікації ключів.

На офіційному веб-порталі фіскальної служби України створено спеціальний банер, у якому детально пояснюється порядок заповнення декларації та її додатків. Сервіс надає змогу заповнити річну податкову декларацію та зберегти результат у файлі як для друкування, так і надсилання до органів ДФС через Інтернет.

Скористатися сервісом можна за електронною адресою: http://sfs.gov.ua.


Питання (Ольга 28.04.2015): Займаюся репетиторством. Чи підлягає декларуванню ця діяльність?

Відповідь: Дохід отриманий від надання репетиторських послуг підлягає декларуванню. Перш за все це стосується вчителів-репетиторів, які у 2014 році не були зареєстровані суб'єктами підприємницької діяльності, але надавали такі послуги фізичним особам.

Отже, за наслідками 2014 року суму таких доходів необхідно включити до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Дохід оподатковується за ставкою 15 % або 17 % .


Питання (діна 28.04.2015): Чи оподатковуються аліменти від іноземця?

Відповідь: Якщо у 2014 році отримувались аліменти від нерезидента, то цей дохід оподатковується, як іноземний. Сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, У такому випадку, платник податку, який отримує аліменти від нерезидента зобов’язаний до 1 травня 2015 року подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та сплатити податок до бюджету за ставками 15 та/або 17 відсотків.


Питання (Паша 28.04.2015): В минулому році працювала і отримувала доходи за межами України. Чи підлягають оподаткуванню ці доходи?

Відповідь: Громадяни України, які у минулому році отримували доходи за межами України, зобов’язані подати річну податкову декларацію за наслідками звітного року та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставками, що діяли у 2014 році (15 та/або 17 відсотків).

Платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном. Це можливо за умови, що таке зменшення передбачено нормами міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України. Для отримання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та об'єкт оподаткування. Довідка видається державним органом країни, де отримується дохід, уповноваженим справляти цей податок. Така довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні.

Сума податку з іноземного доходу платника, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України .

Водночас, у разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.


Питання (Андрій 28.04.2015): Чув, що громадяни, які виїджають за кордон на ПМЖ подають декларації, чи так це?

Відповідь: Громадяни України, які планують виїхати за кордон на постійне місце проживання, зобов'язані не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду, подати до органів державної фіскальної служби декларацію про майновий стан і доходи.

Контролюючий орган протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації перевіряє визначене податкове зобов'язання та сплату належної суми податку. У разі відсутності податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб видається відповідна довідка, що подається до органів митного контролю під час перетину кордону і є підставою для проведення митних процедур.


Питання (Олег  28.04.2015): В який термін слід подати декларацію щодо застосування права на податкову знижку?

Відповідь: Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.


Питання (Петр 28.04.2015): Чи є випадки, коли громадянин звільняється від подання податкової декларації ?

Відповідь: Платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках:

незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:
є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;
перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року.


Питання (Алена 28.04.2015): Чи потрібно подавати декларацію особі, яка отримувала доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції?

Відповідь: У разі продажу фізичною особою іншій фізичній особі, самостійно вирощеної сільськогосподарської продукції на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України, такі доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та не відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи. При цьому, розмір земельної ділянки можна підтвердити даними, зазначеними у довідці за ф. 3-ДФ.


Питання (Ніна 28.04.2015): Яка є відповідальність за неподання декларації ?

Відповідь: Відповідно до ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, -
тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені ч. першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ця відповідальність не розповсюджується на випадки добровільного подання декларації (в т.ч. при реалізації права на податкову знижку).


Питання (Алла 28.04.2015): Що буде за несвоєчасну сплату податку за наслідками річної декларації ?

Відповідь: Відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Згідно з п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Підпунктом 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ передбачено, що після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
При нарахуванні суми грошового зобов’язання контролюючими органами нарахування пені розпочинається: від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із ПКУ.
Пеня, визначена п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п. 129.4 ст. 129 ПКУ).


Питання (Николай 28.04.2015): Чи може подати за мене декларацію інша особа?

Відповідь: Платник податку заповнює декларацію самостійно або це може зробити нотаріально уповноважена ним на це особа. За неповнолітніх осіб декларацію подають їхні батьки.


Питання (Стас 28.04.2015): У які строки сплачуються та повертаються суми податку за результатами поданої декларації?

Відповідь: Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в декларації.

Сума коштів, яка підлягає поверненню, зараховується на його банківський рахунок, або надсилається поштовим переказом, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.


Питання (Василий 28.04.2015): Чи декларуються доходи від здачі майна в оренду?

Відповідь: Громадянам, які у 2014 році отримували доходи від надання власного нерухомого майна в оренду іншим громадянам, необхідно задекларувати такі доходи.

Дохід від надання в оренду квартири, будинку, або іншого майна підлягає оподаткуванню в 2015 році за ставками 15 % та 20 % (в 2014 році 15 % та 17 %), в залежності від суми такого доходу.

Податок сплачується щокварталу, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.


Питання (татьяна 28.04.2015): Працюю у двох вузах. Чи необхідно декларувати доходи?

Відповідь: Декларацію про майновий стан і доходи мають подати громадяни, дохід яких у 2014 році оподатковувався за ставками 15 чи 17% та виплачувався двома або більше податковими агентами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2014 року, а це – 146160 гривень.